Svatý Hostýn
Svatý Hostýn

Poutní místo Svatý Hostýn nalezneme na vrcholu kopce asi 4 km jihovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem ležícího na úpatí Hostýnských vrchů. Novodobá historie se váže k události z počátku 13. století, kdy na Moravu vtrhli Tataři.

Místní obyvatele zachránila přímluva k Panně Marii, která bleskem zapálila ležení nájezdníků.

Dominantou poutního místa Svatý Hostýn je barokní jednolodní stavba elipsovitého půdorysu. K hlavní loďi s hlavním vstupem ze západu se přimykají dvě hranolovité věže. Mohutné západní průčelí pokrývá mozaika Hostýnské Madony od pražského mozaikáře Viktora Foerstera..
Původní dřevěná a později zděná kaple byla v roce 1650 rozšířena hrabětem Janem Rottalem. Současná podoba chrámu pochází z 18.století. V interiéru dominuje pískovcový oltář z konce 19. století. K zhlédnutí je i velký obraz s výjevem Hostýnského zázraku za hlavním oltářem a boční oltáře nacházejících se na bocích chrámu, které pochází z doby přestavby chrámu v pol. 19. století. Stěny interiéru zdobí výjevy ze života světců a z historie tohoto chrámu.

Do jeho historie zasáhlo několik událostí, které začaly požárem od blesku v roce1769 a pokračovaly císařským výnosem z roku 1784 o zrušení poutních míst, kdy byl kostel odsvěcen a postupně zbaven vnitřního vybavení a nakonec i střechy. Ale i přes zákazy a zchátralý stav stavby sem mířily kroky poutníků. Obnova chrámu byla zahájena na jaře r.1841 u příležitosti 600. výročí hostýnského zázraku a trvala půl století.

Svatý Hostýn - oltář


Z důvodu nutnosti duchovní správy poutního místa byla v roce1895 ustanovena Matice Svatohostýnská, která zde sídlí dodnes.

V okolí poutního místa můžeme navštívit:
Jurkovičova křížová cesta
pochází z počátku 20. století, která se skládá ze 13 kapliček umístěných po okraji lesa severovýchodně od kostela. Základem kapliček je stěna z kamenných kvádrů na které je mozaikový obraz, krytý přístřeškem z dřevěných trámů, který je pokryt zelenými bobrovkami.

Socha Božského srdce Páně je bronzová plastika pražského sochaře Čendy Vosmíka z r.1919. Najdete ji v dolní části schodiště směrem k Vodní kapli, po pravé straně. Socha je vysoká 3m a váží 660kg.

Vodní kaple, jejíž nynější podoba je z roku 1748, kdy nahradila původní kapličku nad pramenem hostýnské vody. Pramen hostýnské vody vytéká z podzemí kapličky v několika výtocích a je častým cílem poutníků.

 

Odkazy: Svatý Hostýn

Umístění: Zlínský kraj

Najdete na mapě


 

Kaple Radhošť
kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti


 ------------------------------------
Reklama:
Cestovní pojištění
Autobazar